اخبار

کران بری کالاهای غیرنفتی در بندر شهید باهنر شش برابر شد/ جهش صادراتی در بنادر جاسک و سیریک/ ترابری ۴۷هزار مسافر دریایی در مسیرهای بین المللی

کران بری کالاهای غیرنفتی در بندر شهید باهنر شش برابر شد/ جهش صادراتی در بنادر جاسک و سیریک/ ترابری ۴۷هزار مسافر دریایی در مسیرهای بین المللی
مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر از رشد۹۵درصدی صادرات کالاهای نفتی، شش برابر شدن حجم کابوتاژ(کران بری) غیرنفتی در بندر شهید باهنر و افزایش چشمگیر صادرات غیر نفتی در بنادر جاسک و بندر سیریک طی ۹ ماهه سال جاری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره بنادرودریانوردی شهیدباهنر"حمیدرضا محمدحسینی" در تشریح عملکرد مجموعه بندر شهید باهنر و بندرهای وابسته به آن ، اظهار داشت: از آغاز امسال تا ابتدای دی ماه جاری، شاهد رشد ۵۹ درصدی عملیات نفتی و غیر نفتی کالا در بندر شهید باهنر بودیم که صادرات فرآورده های نفتی در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته ۹۵ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: همچنین طی آذرماه امسال، افزایش ۵۱۱ درصدی کابوتاژ(کران بری) کالاهای غیر نفتی از طریق این بندر به مقصد جزایر خلیج فارس به ثبت رسید.

به گفته محمدحسینی، بندر چند منظوره شهید باهنر با جابجایی تعداد ۴۷ هزار نفر مسافر بین المللی توانست به رشد ۶۴ درصدی دست پیدا کند.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر گفت: بندر شهید حقانی بندرعباس که به عنوان بزرگترین پایانه مسافری دریایی ایران شناخته می شود، با خدمات رسانی به دو میلیون و ۲۲ هزار نفر، شاهد افزایش ۳ درصدی بود و بندرگاه جزیره رنگین کمانی هرمز نیز با ترابری ۵۲۶ نفر، رشد۳۸ درصدی را در عملیات ترابری مسافران و گردشگران تجربه کرد.

وی بندر جاسک را به عنوان پایانه ای مهم در تجارت دریایی سواحل مکران توصیف کرد و با اشاره به ظرفیت اسمی تخلیه و بارگیری سالانه ۵۰۰ هزار تن کالا در این بندر، گفت: شرکت های مختلف تخلیه و بارگیری و تعاونی لنجداران در این بندر مستقر شده اند. همچنین سالن مسافری خارجی و مجموعه های گمرک، یگان حفاظت بنادر، اداره گذرنامه، نهاد ریاست جمهوری و انبار کالا از دیگر بخش های آن است.

مدیر بنادر و دریانوردی شهید باهنر گفت: بندر جاسک در ۹ ماهه امسال با داشتن ۹۰ هزار تن عملکرد جابجایی کالا و رشد ۵۸ درصدی، از جمله پررونق ترین بنادر منطقه شرق استان هرمزگان بوده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: بندر سیریک نیز به دلیل داشتن مسیر دسترسی دریایی به اقیانوس هند و آب های آزاد، در موقعیتی راهبردی از سواحل مکران قرار گرفته است که این امر موجب شده صادرات کالاهای غیر نفتی در این بندر رونق بگیرد و به رشد ۱۳۱ درصدی دست یابد.

محمدحسینی در پایان خاطرنشان کرد: بندر تیاب نیز در مجموع عملیات تخلیه و بارگیری کالا، رشد ۳۸ درصدی را تجربه کرد که عمده آن مربوط به کالاهای ملوانی و وارداتی بوده است.

۸ دی ۱۳۹۸ ۱۳:۵۹
روابط عمومی اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر |
تعداد بازدید : ۳۷۵