اخبار

محسنی خبر داد: ظرفیت پذیرش کشتی ها در بندر چند منظوره شهید باهنر افزایش یافت

محسنی خبر داد: ظرفیت پذیرش کشتی ها در بندر چند منظوره شهید باهنر افزایش یافت
مدیر اداره بنادرودریانوردی شهید باهنر از افزایش پذیرش کشتی در بندر شهید باهنر خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره بنادرودریانوردی شهید باهنر،"محمدمحسنی"  گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده به منظور پاسخگویی به نیاز مشتریان بندر برای پذیرش کشتی های با آبخور بالا در سال 96 دو پروژه لایروبی در بندر شهید باهنر آغاز شد که در بخش نخست عمق محدوده ای به ابعاد 400 متر طول و 50 متر عرض پای اسکله های جنرال کارگو به منفی 12 متر نسبت به CD افزایش یافت این مهم به منظور حضور طولانی مدت در زمان بارگیری کشتی های حمل مواد معدنی صادراتی صورت پذیرفت و از این پس بندر شهید باهنر آماده پذیرش کشتی های "افرا مکس"  می باشد.
وی افزود :پروژه دوم لایروبی نگهداری کانال داخلی بندر شهید باهنر می باشد که همزمان با پروژه نخست، برداشت یکصد و پنجاه هزار مترمکعب لای از کانال داخلی بندر برای نگهداری عمق  و تامین ایمنی  تردد شناورهای با آبخور بالا در حال انجام است.
مدیر اداره بنادرودریانوردی شهید باهنر خاطر نشان کرد: پایانه نفتی بندر شهید باهنر به عنوان تنها پایانه پذیرش کشتی های LPG صادراتی استان است که امسال پروژه حذف عوارض موجود در محل پهلوگیری کشتی های نفتی نیز اجرا شد. که تا قبل از آن تنها توانایی پذیرش تانکرهای با آبخور 9 متر را داشت که با حدف این عوارض از محدوده ، بندر توانایی پذیرش کشتی هایی با آبخور 11 متر را بدست آورد.
 محسنی یادآورشد،از دیگر اقدامات انجام شده در سال جاری در ارتباط با ایمنی دریانوردی در حوزه مرکز و شرق استان ، برنامه ریزی 3 مورد عملیات هیدروگرافی برای پایش مستمر  و تعیین رژیم رسوبگذاری  آبراه و حوضچه بنادرمی باشد که تا کنون 2 مورد عملیات آبنگاری به اتمام رسیده که 50% از برنامه های پیش بینی شده جلو می باشد.
ایشان در پایان به تشریح  مزیت پروژه های مذکور  پرداختند که از منظر اقبال صاحبان کالا و فایده و صرفه اقتصادی و تاثیر مستقیم بر افزایش حجم فعالیت بندر نیز حائز اهمیت است بنحوی که به واسطه ترافیک روان و سرعت بالای ارایه خدمات بندر  شهید باهنر بسیاری صاحبان کالا و صنایع در حال مذاکره برای ورود کشتی های  تا تناژ بارگیری ۵۰ هزار تن و ورود کالای عمده به بندر هستند‌.
لازم به ذکر است :از جنبه عملیاتی نیز این پروژه باعث رشد چشمگیری در throughput  (توان عملیاتی) بندر با توجه به محدودیت اراضی بندر دارد.
از لحاظ اقتصادی براساس مدل مربوطه بررسی شده قبل از اجرا، بازگشت هزینه بکار رفته در پروژه های مذکور در کمتر از یک سال از محل افزایش درآمدهای دریایی ناشی از پذیرش کشتی های بزرگتر  قابل حصول است که جزو پروژه های زودبازده کشور  برای تحقق شعار "اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال" در سال 96 به شمار میرود.
۲۶ تیر ۱۳۹۶ ۱۳:۱۴
روابط عمومی اداره بنادرودریانوردی شهید باهنر |
تعداد بازدید : ۷۲۲