اخبار

تعطیلی مهم ترین بنادر مسافری کشور در پی توفان و گردوغبار شدید

تعطیلی مهم ترین بنادر مسافری کشور در پی توفان و گردوغبار شدید
در پی وزش باد شدید محلی و پدیده گرد وخاک ، ترددهای دریایی از طریق اصلی ترین بنادر مسافری کشور در مرکز استان هرمزگان تا اطلاع ثانوی متوقف شد

به گزارش روابط عمومی اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر،"محمد محسنی" مدیر اداره بنادر و دریانوردی بندرشهید باهنر ضمن اعلام این خبر که تردد تمامی شناورها بین بنادر مسافری مرکز هرمزگان از اوایل صبح امروز (دوشنبه اول آذر) در راستای افزایش ایمنی سفرهای دریایی متوقف شده است، افزود: وزش باد شدید و کاهش دید افقی به دلیل بروز پدیده گردوخاک، شرایط را برای تردد تمامی شناورهای مسافری نامساعد کرده و تا رسیدن به وضعیت عادی، هیچ گونه تردد مسافری از بنادر شهید حقانی بندرعباس و بندرگاه هرمز انجام نخواهد شد.

وی سرعت باد را بین ۲۰ تا ۳۰ نات دریایی، ارتفاع موج را نیز بیش از یک و نیم متر، دید افقی را نیز کمتر از ۱۰۰ متر اعلام کرد و افزود: بر اساس پیش بینی های هواشناسی، این شرایط نامساعد جوی تا اوایل هفته آینده ادامه خواهد داشت، هر چند ممکن است طی ساعات محدودی از روز امکان تردد ایمن فراهم شود.

محسنی از هموطنانی که قصد سفر به جزایر قشم و هرمز را دارند، خواست تا به هیچ وجه از مبادی غیر مجاز و با شناورهای غیر استاندارد استفاده نکنند.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی بندرشهید باهنر، خاطرنشان کرد: هموطنان در صورت ضرورت می توانند از مسیر دریایی بندر پهل و لافت –در فاصله ٧٠کیلومتری غرب بندرعباس- به جزیره قشم تردد کنند.

تردد به جزیره قشم صرفا از طریق بنادر پهل و لافت

"سیدباقر موسوی" مدیر اداره بنادر و دریانوردی قشم نیز در همین رابطه، گفت: به منظور حفظ جان مردم، از صبح امروز جابجایی مسافران بین بندر شهید ذاکری قشم به بنادر شهید حقانی، هرمز و لارک تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.

وی ضمن بیان این مطلب که مسافران برای ورود و خروج از قشم می توانند از طریق بندر پهل و لافت تردد کنند، گفت: در حال حاضر خدمات دهی به مسافران در این مسیر در حال انجام است.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی قشم همچنین از تعطیلی تمامی اسکله های گردشگری این جزیره در شرایط فعلی، خبر داد.

بنادر مسافری غرب استان در آستانه تعطیلی

"محمود صابری" مدیر اداره بنادر و دریانوردی لنگه که راهبری بنادر مسافری غرب استان را بر عهده دارد، نیز اعلام کرد: ترددهای مسافری از بنادر چارک و آفتاب به جزیره کیش هم اکنون جریان دارد اما پیش بینی می شود که با نامساعد شدن شرایط جوی، طی ساعات بعد از ظهر و همچنین در روزهای آینده بنادر مسافری غرب استان نیز به حالت تعطیل درآیند.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی لنگه بر رعایت نکات ایمنی در شرایط اضطراری تاکید کرد و از شناورها خواست تا اطلاع ثانوی و مساعد شدن شرایط جوی از انجام سفر دریایی خودداری کنند.

گفتنی است، طی نیمه دوم هر سال که دوره زمانی رونق سفرهای دریایی محسوب می شود، محدودیت ترددهای دریایی از سوی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان به دلیل نامساعد شدن شرایط جوی به ویژه وزش باد محلی "نعشی" اعمال می شود تا سلامتی جان مسافران و گردشگران به مخاطره نیفتد.

نعشی، بادی سرد و توفان زاست که در اواخر پاییز و همچنین فصل زمستان در سواحل استان هرمزگان به ویژه حوزه مرکزی آن رخ می دهد و جهت آن از سمت شمالی شرقی به سمت جنوب غربی است. مدت زمان پایداری این توفان، بین ۳ تا ۵ روز و در تاریخ هواشناسی دریایی تا ۷ روز نیز ثبت شده و گردوخاک شدید و کاهش دید افقی از نتایج آن، است.

یادآور می شود، استان هرمزگان با برخورداری از زیرساخت های مناسبی همچون ١٠ بندر مسافری و پیشرفته ترین ناوگان مسافری دریایی کشور با بیش از ٨٠ شناور(لندینگ کرافت و مسافری) و ظرفیت افزون بر شش هزار صندلی، بیش از ٩۵ درصد کل حمل و نقل مسافران در آب های سرزمینی ایران و حدود ١٠٠درصد حمل خودرو به مقصد جزایر خلیج فارس را بر عهده دارد.

۱ آذر ۱۳۹۵ ۰۹:۵۵
روابط عمومی اداره بنادرودریانوردی شهید باهنر |
تعداد بازدید : ۷۸۲