اخبار

بازدید معاون سازمان بنادر از بندر شهید باهنر و دیدار با خانواده شهدای دریایی/ کلنگ زنی از دو پروژه عمرانی در بنادر شهید حقانی و هرمز

بازدید معاون سازمان بنادر از بندر شهید باهنر و دیدار با خانواده شهدای دریایی/ کلنگ زنی از دو پروژه عمرانی در بنادر شهید حقانی و هرمز
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع سازمان بنادر و دریانوردی در دومین روز از سفر خود به استان هرمزگان ضمن بازدید از بنادر شهید باهنر، شهید حقانی و هرمز، از دو شناور تاریخی رونمایی و دو پروژه عمرانی را نیز کلنگ زنی کرد

به گزارش روابط عمومی اداره بنادر ودریانوردی شهید باهنر ، "منصور آرامی" عضو هیات عامل سازمان بنادر و هیات همراه پس از شرکت در جمع اعضای شورای اداری بنادر و دریانوردی شهید باهنر، از بخش های مختلف پایانه بین المللی مسافری دریایی این بندر بازدید کرد.

وی در جریان این بازدید از نگاه ویژه سازمان بنادر به ضرورت استفاده از ظرفیت های بنادر جنوب کشور به ویژه توسعه سواحل مکران سخن به میان آورد و  اضافه کرد: بندر شهید باهنر یکی از بنادر قدیمی کشور است که با استفاده از راهکارهای قانونی  تلاش خواهیم کرد موانع توسعه این بندر و بنادر تابعه آن همچون جاسک، سیریک، تیاب و هرمز که در مناطق محرومی نیز واقع شده اند، را برطرف نماییم.

آرامی همچنین به تغییر نگاه مسئولان در مرکز کشور به جنوب طی سالیان اخیر در بحث اقتصاد دریامحور اشاره و خاطرنشان کرد: سیاست های کلی توسعه دریایی کشور تدوین شده که پس از بررسی در مجمع تشخیص مصلحت نظام، توسط مقام معظم رهبری بالغ خواهد شد.

 عضو هیات عامل و معاون برنامه ریزی و توسعه منابع سازمان بنادر همچنین در نشست با جمعی از ایثارگران، جانبازان و خانواده معظم شهدای دریایی هرمزگان که در سالن کنفرانس بندر شهید حقانی برگزار شد، در خصوص رفع مشکلات رفاهی و استخدامی فرزندان این خانواده ها و همچنین تحقق خواسته های آنان قول مساعد داد.

پس از این نشست، آرامی ضمن بازدید از بخش های مختلف بزرگترین بندر مسافری کشور، کلنگ احداث ساختمان مرکز فرعی امداد و نجات دریایی در بندر شهید حقانی را نیز به زمین زد.

این ساختمان سه طبقه به عنوان یک المان دریایی با زیربنای حدود ۲۰۰ متر مربع و اعتبار اولیه حدود۲ میلیارد ریال از محل اعتبارات داخلی سازمان بنادر طی یکسال آینده احداث خواهد شد.

پرده برداری از دو شناور چوبی دارای ارزش تاریخی

پرده برداری از دو شناور چوبی منحصربفرد که گواهی تاریخی از اصالت و پیشینه حرفه دریانوردی در استان هرمزگان می باشد، از دیگر برنامه های بازدید عضو هیات عامل سازمان بنادر از بندر شهید حقانی بود.

شناور " حوری" با قدمت یکصد ساله که از تنه درخت انبه به شکل یک تکه ساخته شده، دارای کاربری صیادی، حمل بار و قایقرانی در آب های ساحلی است که دارای ظرفیت حمل هشت سرنشین می باشد.

شناور چوبی دیگر که در این برنامه از آن رونمایی شد، به گویش محلی " شاشک" نامیده می شود که به گواه منابع تاریخی از آن به عنوان نخستین نسل شناورهای ساحلی در منطقه خلیج فارس از آن یاد می شود که تمامی اجزای سازه آن از چوب و برگ درخت نخل تشکیل شده است.

این دو شناور اهدایی دریانوردان بندر کنگ و لنگه که نقطه شروع ایجاد یک موزه دریایی در مرکز استان هرمزگان می باشد، در سالن اصلی پایانه دریایی شهید حقانی به معرض نمایش عموم گذاشته شده تا مردم با پیشینه دریانوردی در این استان بیشتر آشنا شوند.

راه اندازی گمرک در بندر هرمز و کلنگ زنی ساختمان مامورسرا

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع سازمان بنادر همچنین با سفر به جزیره هرمز دفتر گمرک مستقر در بندرگاه این جزیره را افتتاح و پروژه احداث ساختمان مامورسرای این بندر را نیز کلنگ زنی کرد.

پروژه ساخت مامورسرا با زیربنایی حدود ۵۰۰ متر مربع و با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال از محل اعتبارات داخلی سازمان بنادر طی هشت ماه آینده احداث می شود و هدف از اجرای آن فراهم کردن امکانی مناسب جهت استقرار و اسکان پرسنل اداری و ماموران سازمانی در بندر هرمز می باشد. همچنین برای افزایش دید حوضچه و دهانه و افزایش ایمنی تردد های دریایی، برج کنترل بندر نیز به طبقه فوقانی این ساختمان انتقال خواهد یافت.

در جریان این سفر، همچنین طرح ساماندهی فرآیند گردشگری جزیره هرمز با سرمایه گذاری ۳ میلیارد ریالی بخش خصوصی و با شعار بندر و جزیره پاک نیز کلید خورد که با اجرای آن مراکز راهنمایی و پذیرایی مسافران دریایی و همچنین عرضه ۱۰۰ دوچرخه طی فاز اول در این بندرگاه مستقر می شوند.

۳ آبان ۱۳۹۵ ۱۲:۵۲
روابط عمومی اداره بنادرودریانوردی شهید باهنر |
تعداد بازدید : ۸۶۸