اخبار

بیش از 480 هزار تن کالا در بندر شهید باهنر جابجا شد/ جهش سه برابری صادرات نفتی

بیش از 480 هزار تن کالا در بندر شهید باهنر جابجا شد/ جهش سه برابری صادرات نفتی
مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر از تخلیه و بارگیری 482 هزار تن کالای نفتی و غیرنفتی و همچنین افزایش بیش از 3 برابری صادرات محموله های نفتی در این بندر طی سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر ، "محمد محسنی" ضمن بیان این مطلب که بندر شهید باهنر از پایانه های دریایی مناسب در راهگذر ترانزیتی جنوب کشور برای ترکیه، روسیه، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و عراق است، اظهار داشت: 12 پست اسکله، دسترسی به آبهای آزاد، نزدیکی به کشورهای حاشیه خلیج فارس، اتصال به کریدور شمال-جنوب از طریق شبکه‌ بین‌المللی جاده‌ای، آبخور مناسب برای پهلوگیری انواع شناورها، بندر شهید باهنر را به یک پایگاه تجاری راهبردی و مهم در منطقه تبدیل کرده است.

وی افزود: این بندر با برخورداری از سالن مسافری بین المللی استاندارد علاوه بر میزبانی از کشتی های کلاس کروز، سالانه پذیرای تعداد زیادی گردشـگر و مسـافر بین المللی است؛ به طوری که سفرهای دریایی خارجی به صورت سه روز در هفته از طریق این بندر انجام می شود.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر با اشاره به جدیدترین آمار سفرهای دریایی به مقصد کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس نیز گفت: جابجایی 9 هزار و 359 مسافر در مسیر دریایی کشورهای حوزه خلیج فارس و بندر شهید باهنر طی سال جاری به ثبت رسید که 37 درصد رشد داشته است.

محسنی افزود: از ابتدای سال جاری تا ابتدای تیرماه، یک میلیون و21 هزار و22 مسافر از طریق دو بندر شهید باهنر و شهید حقانی که تحت مدیریت این اداره است، جابجا شدند که 5 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ثبت رسید.

این مقام مسئول ضمن اشاره به عملکرد سه ماهه عملیات جابجایی کالا در این بندر گفت: طی مدت یاد شده، بالغ بر 482 هزار و 675 تن کالای نفتی و غیرنفتی در بندر شهید باهنر تخلیه و بارگیری شد.

محسنی ادامه داد: از این میزان 323 هزار و 69 تن مربوط به کالاهای غیرنفتی و 159 هزار و 406 هزار تن به کالاهای نفتی اختصاص داشته است که در بخش نفتی 48 درصد افزایش داشته است.

وی خاطرنشان کرد: بیش از 375 هزار و 458 تن کالاهای غیر نفتی و 52 هزار و 51 تن کالای نفتی طی مدت مذکور، از این بندر صادر شد که در بخش نفتی 254 درصد افزایش داشته است.

به گفته وی، مواد شیمیایی، کشاورزی، مواد معدنی، قیر، میوه و تره بار، مواد پروتینی، دام زنده، آهن آلات و مصالح ساختمانی از جمله کالاهای صادراتی بوده که از بندر باهنر به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس وکشورهای حوزه اقیانوس هند جابجا شده است.

محسنی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، 16 هزار و 638 تن کالای وارداتی غیر نفتی وارد این بندر شد.

وی برنج، خشکبار، مصالح ساختمانی، خودرو، قطعات یدکی،  پارچه، لوازم خانگی و ماشین آلات راهداری از جمله کالاهای وارداتی عنوان کرد که پس طی شدن مراحل قانونی از طریق بندر شهید باهنر روانه بازارهای داخلی کشور می شود.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر از ترانزیت 16 هزار و 600 خودرو از طریق این بندر طی سه ماهه نخست امسال خبر داد.

وی با اشاره به عملیات تخلیه و بارگیری 220 TEU کانتینر طی سال جاری، گفت: در سه ماه گذشته، 566 شناور در این بندر پهلو گرفتند که در مجموع 117 درصد رشد را نشان می دهد.

محسنی در پایان از صادرات 275 هزار و 537راس دام زنده توسط 566 فروند شناور از طریق این بندر به کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر داد که 185 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است.
۳۰ تیر ۱۳۹۵ ۱۴:۱۰
روابط عمومی اداره بنادرودریانوردی شهید باهنر |
تعداد بازدید : ۷۳۷