اخبار

112هزار تن کالا در بندر شهید باهنر جابجا شد/ رونق 64 درصدی جابجایی محموله های تجاری

112هزار تن کالا در بندر شهید باهنر جابجا شد/ رونق 64 درصدی جابجایی محموله های تجاری
مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر از تخلیه و بارگیری بالغ بر 112 هزار تن کالای نفتی و غیرنفتی و همچنین رونق 138 درصدی صادرات محموله های غیرنفتی در این بندر طی سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر، "محمد محسنی" با تشریح گزارش عملکرد یک ماهه نخست سال 95 که با عنوان سال "اقتصادی مقاومتی؛ اقدام و عمل" نامگذاری شده است، گفت: از آغاز سال جاری تا ابتدای اردیبهشت ماه بالغ بر 112 هزار و 136تن کالای نفتی و غیرنفتی در بندر شهید باهنر تخلیه و بارگیری شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 64 درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: از این میزان 57 هزار و 530 تن مربوط به کالاهای غیرنفتی و 54 هزار و 606 هزار تن به کالاهای نفتی اختصاص داشته است که به ترتیب 67 و 60 درصد افزایش داشته است.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر خاطرنشان کرد: بیش از 48 هزار و 971 تن کالاهای غیر نفتی و 18 هزار و 389 تن کالای نفتی طی مدت مذکور، از این بندر صادر شد که در بخش غیر نفتی 138 درصد و نفتی 310 درصد افزایش داشته است.

به گفته وی، مواد شیمیایی، کشاورزی، مواد معدنی، قیر، میوه و تره بار، مواد پروتینی، دام زنده، آهن آلات و مصالح ساختمانی از جمله کالاهای صادراتی بوده که از بندر باهنر به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس وکشورهای حوزه اقیانوس هند جابجا شده است.

محسنی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، 2 هزار و 102 تن کالای وارداتی غیر نفتی وارد این بندر شد که کاهش 33 درصدی داشته است.

وی برنج، خشکبار، مصالح ساختمانی، خودرو، قطعات یدکی،  پارچه، لوازم خانگی و ماشین آلات راهداری از جمله کالاهای وارداتی عنوان کرد که پس طی شدن مراحل قانونی از طریق بندر شهید باهنر روانه بازارهای داخلی کشور می شود.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر از ترانزیت 4 هزار و 991 خودرو از طریق این بندر طی یکماهه نخست امسال خبر داد.

وی با اشاره به عملیات تخلیه و بارگیری 18 TEU کانتینر طی سال جاری، گفت: در یک ماه گذشته، 268 شناور در این بندر پهلو گرفتند که در مجموع 11 درصد رشد را نشان می دهد.

محسنی افزود: از ابتدای سال جاری تا ابتدای اردیبهشت ماه، 438 هزار و893 مسافر از طریق دو بندر شهید باهنر و شهید حقانی که تحت مدیریت این اداره است، جابجا شدند که 11 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ثبت رسید.

این مقام مسئول با اشاره به جدیدترین آمار سفرهای دریایی به مقصد کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس نیز گفت: جابجایی 2 هزار و 533 مسافر در مسیر دریایی کشورهای حوزه خلیج فارس و بندر شهید باهنر طی سال جاری به ثبت رسید که 2 درصد رشد داشته است.

وی در پایان از صادرات 78 هزار راس دام زنده توسط 152 فروند شناور از طریق این بندر به کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر داد.

یادآور می شود، بندر شهید باهنر از پایانه های دریایی مناسب در راهگذر ترانزیت منطقه برای ترکیه، روسیه، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و عراق است.

گفتنی است، بندر شهید باهنر با برخورداری از سالن مسافری بین المللی استاندارد علاوه بر میزبانی از کشتی های کلاس کروز، سالانه پذیرای تعداد زیادی گردشـگر و مسـافر بین المللی است؛ به طوری که سفرهای دریایی خارجی به صورت سه روز در هفته از طریق این بندر انجام می شود.

شایان ذکر است، برخورداری از 12 پست اسکله، دسترسی به آبهای آزاد، نزدیکی به کشورهای حاشیه خلیج فارس، اتصال به کریدور شمال-جنوب از طریق شبکه‌ بین‌المللی جاده‌ای، آبخور مناسب برای پهلوگیری انواع شناورها، بندر شهید باهنر را به یک پایگاه تجاری راهبردی و مهم در منطقه تبدیل کرده است.
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۹:۱۲
روابط عمومی اداره بنادرودریانوردی شهید باهنر |
تعداد بازدید : ۲,۰۰۷