اخبار

محسنی اعلام کرد؛ تخلیه و بارگیری 200 هزار تن کالا در بندر شهید باهنر/ رشد 9 درصدی صادرات غیر نفتی

محسنی اعلام کرد؛ تخلیه و بارگیری 200 هزار تن کالا در بندر شهید باهنر/ رشد 9 درصدی صادرات غیر نفتی
مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر از تخلیه و بارگیری بالغ بر 200 هزار تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی در این بندر طی دو ماهه نخست سال جاری خبر داد

به گزارش روابط عمومی اداره بنادرودریانوردی شهید باهنر، "محمد محسنی" با تشریح گزارش عملکرد بندر شهید باهنر از ابتدای سال جاری تاکنون، میزان و بارگیری کالا در این بندر را 209 هزار و 565 هزار تن کالای نفتی و اعلام و اضافه کرد: طی مدت مذکور، 94 هزار و 813 تن کالاهای غیر نفتی از این بندر صادر شد که 9 درصد بیشتر از مدت مشابه پارسال است.

مواد شیمیایی، کشاورزی، مواد معدنی، قیر، میوه و تره بار، مواد پروتینی، آهن آلات و مصالح ساختمانی را از جمله کالاهای صادراتی عنوان کرد که از بندر باهنر به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس وکشورهای حوزه اقیانوس هند انجام می شود.

محسنی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، 9 هزار و 917 تن کالای غیر نفتی به این بندر وارد شده که 68 درصد کاهش یافت. ضمن اینکه طی مدت مذکور، 22 هزار و 660 هزار تن از این نوع کالاها ترانزیت شده است.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر اضافه کرد: برنج، خشکبار، مصالح ساختمانی، خودرو، پارچه، لوازم خانگی و ماشین آلات راهداری از جمله کالاهای وارداتی است که از طریق بندر شهید باهنر روانه بازارهای داخلی کشور می شود.

وی تصریح کرد: امسال در بخش عملیات کانتینری این بندر 157 TEU تخلیه و بارگیری صورت گرفته است.

به گفته محسنی، امسال 10 هزار و 192 تن کالای نفتی نیز صادر و64 هزار تن نیز کابوتاژ شد که میزان کاپوتاژ 14 درصد رشد دارد.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر بیان کرد: طی مدت یادشده، تردد 521 فروند شناور در این بندر ثبت شده که در بخش بالای هزار تن 2 درصد افزایش دارد.

این مقام مسئول همچنین بیان کرد: از ابتدای سال جاری تا ابتدای خرداد ماه جاری،628 هزار و 993 نفر از طریق دو بندر شهید باهنر و شهید حقانی جابجا شدند.

محسنی ضمن اشاره به آخرین آمار سفرهای دریایی به مقصد کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، گفت: جابجایی بیش از 4 هزار و 435 مسافر در مسیر دریایی کشورهای حوزه خلیج فارس و بندر شهید باهنر طی دو ماه نخست سال جاری به ثبت رسید.

لازم به ذکر است، بندر شهید باهنر سومین بندر صادراتی کشور است که عملیات احداث آن در سال ۱۳۴۶ کلید خورد و در امور صادرات کالای غیر نفتی و حمل و نقل کالا و حمل و نقل مسافربری جایگاه ویژه ای دارد. دسترسی به آبهای آزاد جهان از طریق خلیج‌ فارس، اتصال به راهگذر شمال-جنوب از شبکه‌ جاده‌ای به کشورهای ترکیه، روسیه، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و عراق ، این بندر را به پایانه ای راهبردی در منطقه تبدیل کرده است.

 این بندر از فعال ترین و بزرگترین بنادر تجاری کشور بعد از بندر خرمشهر در دهه ۵۰ و ۶۰ بوده است؛ موقعیت ممتـازجغرافیایی در دسترسی به آب های آزاد جهان از طریق خلیج فارس، اتصـال به شبکه راه های بین المللی، نزدیکی بهمناطق آزاد قشم و کیش و بنادر تجاری خلیج فارس این بندر را در جایگاه یک پایگاه استراتژیک و منحصر به فرد پس از بندرشهید رجایی قرار داده است.

۱۹ خرداد ۱۳۹۴ ۱۰:۰۶
روابط عمومی اداره بنادرودریانوردی شهید باهنر |
تعداد بازدید : ۸۹۷