اخبار

تخلیه و بارگیری 840 هزار تن کالا در بندر شهید باهنر/ سه برابر شدن حجم عملیات کانتینری

تخلیه و بارگیری 840 هزار تن کالا در بندر شهید باهنر/ سه برابر شدن حجم عملیات کانتینری
معاون عملیات اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر از تخلیه و بارگیری حدود 840 هزار تن کالای نفتی و غیرنفتی و همچنین سه برابر شدن حجم عملیات کانتینری در این بندر طی پنج ماهه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره بنادرو دریانوردی شهید باهنر ، "قاسم عسکری نسب" با تشریح گزارش عملکرد پنج ماهه نخست سال جاری، میزان تخلیه و بارگیری کالا در بندر شهید باهنر از ابتدای سال جاری تا ابتدای شهریورماه جاری را بالغ بر 839 هزار و 675 تن کالای نفتی و غیرنفتی اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11 درصد رشد داشته است.

وی پیش‌بینی کرد؛ با برنامه ریزی های صورت گرفته میزان تخلیه و بارگیری کالا در بندر شهید باهنر تا پایان سال به دو ونیم میلیون تن برسد.

به گفته معاون عملیات اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر، طی مدت مذکور،  بیش از 493 هزار و 844 تن کالاهای غیر نفتی و 25 هزار و 956 تن کالای نفتی از این بندر صادر شد که به ترتیب 33 و 214 درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: مواد شیمیایی، کشاورزی، مواد معدنی، قیر، میوه و تره بار، مواد پروتینی، آهن آلات و مصالح ساختمانی کالاهای صادراتی از بندر باهنر به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس وکشورهای حوزه اقیانوس هند بوده است.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

عسکری نسب خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، 82 هزار و 216 تن کالای غیر نفتی به این بندر وارد شده که 18 درصد کاهش یافته است.

به گفته وی، برنج، خشکبار، مصالح ساختمانی، خودرو، پارچه، لوازم خانگی و ماشین آلات راهداری از جمله کالاهای وارداتی است که از طریق بندر شهید باهنر روانه بازارهای داخلی کشور می شود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

معاون عملیات اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر از ترانزیت59 هزار و 864 خودرو از طریق این بندر طی پنج ماهه نخست امسال خبر داد و اضافه کرد: امسال در بخش عملیات کانتینری این بندر یکهزار و 78 تی ای یو تخلیه و بارگیری صورتگرفته که رشد سه برابری داشته است.

وی گفت: طی مدت یادشده، یکهزار و756 تردد شناور در این بندر ثبت شده که در این بخش شاهد افزایش 88 درصدی ترددها هستیم.

عسکری نسب افزود: از ابتدای سال جاری تا ابتدای شهریورماه، یک میلیون و 274 هزار و316مسافر از طریق دو بندر شهید باهنر و شهید حقانی که تحت مدیریت این اداره است، جابجا شده اند.

معاون عملیات اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر با اشاره به آخرین آمار سفرهای دریایی به مقصد کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس نیز به ثبت گفت: جابجایی بیش از 18 هزار و 808 مسافر در مسیر دریایی کشورهای حوزه خلیج فارس و بندر شهید باهنر طی سال جاری به ثبت رسید.

لازم به ذکر است، برخورداری از 12 پست اسکله، دسترسی به آبهای آزاد، نزدیکی به کشورهای حاشیه خلیج فارس، اتصال به کریدور شمال-جنوب از طریق شبکه‌ بین‌المللی جاده‌ای، آبخور مناسب برای پهلوگیری انواع شناورها، بندر شهید باهنر را به یک پایگاه تجاری راهبردی و مهم در منطقه تبدیل کرده است.

گفتنی است، بندر شهید باهنر از پایانه های دریایی مناسب در راهگذر ترانزیت منطقه برای ترکیه، روسیه، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و عراق است.

از سوی دیگر، بندر شهید باهنر با برخورداری از سالن مسافری بین المللی استاندارد علاوه بر میزبانی از کشتی های کلاس کروز، سالانه پذیرای تعداد زیادی گردشـگر و مسـافر بین المللی است؛ به طوری که سفرهای دریایی خارجی به صورت سه روز در هفته از طریق این بندر انجام می شود.