اخبار

نشست متفاوت خبرنگاران و فعالان محیط زیست بر روی یک کشتی مسافری /به میزبانی بندر شهید حقانی انجام شد

نشست متفاوت خبرنگاران و فعالان محیط زیست بر روی یک کشتی مسافری /به میزبانی بندر شهید حقانی انجام شد
همزمان با روزهای پایانی هفته محیط زیست، بزرگترین بندر مسافری ایران میزبان نشست دوستداران محیط زیست هرمزگان بود؛ نشستی که طی آن بیش از 30 نفر از فعالان رسانه ای و اعضای سازمان های مردم نهاد به منظور بیان دغدغه های خود پیرامون فرصت ها وچالش های محیط زیست دریایی خلیج فارس، گردهم آمده و دریک محفل صمیمی به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.

به گزارش روابط عمومی اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر، نشست صمیمی اهالی رسانه، فعالان غیردولتی محیط زیست، کارشناسان و صاحب نظران این حوزه به منظور تشکیل شبکه اجتماعی  دوستداران محیط زیست در هرمزگان با حضور رییس شورای شهر بندرعباس و نمایندگانی از حوزه دریایی و بندری هرمزگان، استانداری، سازمان منطقه آزاد قشم و اداره کل حفاظت محیط زیست استان برگزار شد.

این نشست که به بررسی مباحث مختلف مربوط به فرصت ها و چالش های حوزه محیط زیست دریایی خلیج فارس اختصاص داشت، بر روی شناور مسافری آذرخش 907 و درقالب یک گشت دریایی دوساعته در آب های بین بندرعباس و جزیره هرمز به انجام رسید.

در این گردهمایی که عصر روز بیستم خردادماه جاری و به همت بندر شهید حقانی بندرعباس برگزار شد، "سالم شهیدی" مدیربندرمسافری شهیدحقانی از تلاش های صورت گرفته در راستای تبدیل این بندر به بندر دوستدار محیط زیست سخن گفت.

وی تصریح کرد: در زمینه جمع آوری ضایعات سوختی شناورهای مسافری هم سازوکاری اندیشیده شده تا آلودگی دریا در این رابطه که حجم زیاد و نگران کننده ای نیز ندارد، به کمترین حد ممکن برسد.

شهیدی با اشاره به حساسیت سازمان بنادر و دریانوردی نسبت به عواملی که در آلودگی محیط زیست دریایی  تأثیرگذار هستند، اعطای تسهیلات به اعضای تعاونی های شناورداران بندرعباس و قشم برای نوسازی ناوگان حمل و نقل مسافری دریایی را اقدامی مهم در راستای استاندارد شدن این ناوگان عنوان و اضافه کرد: استاندارد شدن شناورها مسلماً کاهش آلودگی دریا در ترددهای مسافری را نیز درپی داشته است.

مدیر بندر شهید حقانی از عشق و علاقه کارکنان بزرگترین بندر مسافری ایران برای حفاظت از محیط زیست دریایی سخن به میان آورد وگفت: کارکنان بخش های مختلف ناوگان مسافرت های دریایی از مسئولان تعاونی شناورداران و ناخدایان شناورها گرفته تا کارکنان گارد  بندر در برنامه های نمادین زیست محیطی همچون پاکسازی زباله ها در ساحل شهر بندرعباس مشارکت جدی دارند و خود را همراه و همگام فعالان زیست محیطی استان می دانند.   

"راحله ملایی" رییس شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز که در این نشست به عنوان میهمان ویژه حضور داشت، از  مدیر بندر شهید حقانی برای برپایی چنین نشست متفاوتی با حضور اهالی رسانه و فعالان غیردولتی دوستدار محیط زیست، تقدیر کرد و افزود: باید تلاش کنیم تا نگاه زیست محیطی در تمامی سطوح مدیریتی استان و به ویژه در اذهان تصمیم گیران و مسئولان اجرایی بخش های مختلف شهر ساحلی بندرعباس نهادینه شود.

وی تأکید کرد: برای اصلاح مشکلات زیست محیطی بندرعباس که نتیجه تمرکز بیش از حد مراکز صنعتی و آلاینده در یک منطقه جغرافیایی محدود می باشد، ضرورت دارد تا نقش سازمان های مردم نهاد در این زمینه از سوی مسئولین جدی گرفته شود و ظرفیت رسانه ها نیز مورد استفاده بهتری قرار گیرد.۲۴ خرداد ۱۳۹۳ ۱۲:۲۷
روابط عمومی اداره بنادرودریانوردی شهید باهنر |
تعداد بازدید : ۱,۲۷۳