اخبار

پیام ریاست محترم جمهور به مناسبت روز جهانی دریانوردی

پیام ریاست محترم جمهور به مناسبت روز جهانی دریانوردی
روز جهانی دریانوردی فرصتی است مناسب برای ارج نهادن به تلاشهای فعالان عرصه دریا و دریانوردی کشور و از سوی دیگر، جلب توجه همگانی به «دریا» و مزیتهای موجود این نعمت خدادادی، نعمتی که بهره گیری مناسب از آن، نماد کامل سپاس و شکرگزاری به درگاه خداوند کریم است.
کشور بزرگ ایران با در اختیار داشتن بیش از سه هزار کیلومتر مرزهای آبی در شمال و جنوب، دسترسی آسان به آبهای بین المللی، قرار گرفته در مجاورت غنی ترین مخازن نفت و گاز در عمق دریا، مالکیت جزایر متعدد در آبهای جنوبی، دارا بودن ذخایر غنی آبزیان و نیز در اختیار داشتن راهبردی ترین نقاط حیاتی جهان در قلمرو آبی تحت حاکمیت خود، دارای ویژگیها و مزیت های بی شماری است که بسیاری از کشورهای محصور در خشکی و یا با دسترسی محدود به آب از آن محروم می باشند.
این ویژگیها موجب گردیده امکان برنامه ریزی به منظور بهره گیری هر چه بیشتر و بهتر از این نعمت الهی، فراهم آید و امکان دستیابی به افق چشم انداز میسر شود.
توجه بیشتر به صنعت حمل و نقل دریایی، گردشگری دریایی، صنعت ساخت و تعمیر کشتی، صنایع فراساحل و ساخت سکوهای نفتی، شیلات و صید آبزیان، خدمات قابل ارائه به هزاران کشتی عبوری در منطقه، آموزشهای تخصصی و حفاظت از محیط زیست دریایی، از جمله فعالیتهای مفید و مؤثری است که می تواند بخش مهمی از استعدادهای انسانی را به خود جذب نماید و منبعی برای افزایش ثروت ملی، اشتغال و توسعه علوم و فن آوریهای مربوطه باشد.
اولین تمدنها معمولاً در حاشیه رودخانه ها و دریاها شکل گرفته اند.
اسناد تاریخی نشان می دهد تولد تمدنهای حاشیه خلیج فارس به قبل از میلاد و احیاناً همزمان با تمدنهای بین النهرین بر می گردد.
ساخت تجهیزات و ادوات دریانوردی، در اختیار داشتن یکی از بزرگترین ناوگان های دریایی و برگزاری اولین جشن های دریانوردی به ساحل نشینان دریایی این سرزمین منسوب است.
بنابراین دریاها منشاء تمدنها بوده اند و امروز نیز نقش مهمی در تکامل علمی و فن آوری و
فرهنگ سازی در جوامع مستقر در حاشیه خود دارند.  
با توجه به چنین نگاهی است که هفت استان ساحلی کشور به طور خاص مورد توجه دولت قرار گرفته و طرحهای مهمی جهت توسعه و تکمیل زیرساختهای مرتبط با دریا در هر کدام در دست اجراست.
هم اینک و در آستانه تهیه برنامه پنجم توسعه، مناسب ترین فرصت در اختیار برنامه ریزان کشور قرار گرفته است تا با توجه کامل به دریا و مزیتها و فرصتهای ناشی از آن، سند جامع دریایی کشور را با هدف بهره گیری مناسب از حوزه های مختلف مرتبط با دریا و جبران «غفلت تاریخی عدم بهره گیری کامل از آن» تدوین نمایند.
اینجانب ضمن عرض تبریک این روز بزرگ به دریاییان و دریانوردان کشور، از کلیه دستگاهها و ارگانهای دریایی «بویژه سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع دریایی کشور» می خواهم با همت بلند و عزم راسخ، تمامی تلاش خود را در راستای توسعه ناوگان در ابعاد کمی و کیفی، ارتقاء سطح ایمنی و امنیت دریانوردی، حفاظت از محیط زیست دریایی، توسعه همکاریهای دو جانبه و چندجانبه با کشورهای حاشیه دریا در منطقه و جهان و ایفای نقش مؤثرتر در مجامع بین المللی و نیز توسعه هرچه بیشتر آموزشها، صنایع و خدمات مرتبط با دریا و دریانوردی بکار گیرند تا هر چه بیشتر و سریعتر، ثمره این تلاشها کام ملت ایران و ملتهای منطقه را شیرین نماید.
ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری این اجلاس توفیق همه شما را در راه دستیابی به این هدف مقدس از خداوند بزرگ خواستارم.
 
محمود احمدی نژاد
رئیس جمهوری اسلامی ایران
22 مهر ماه 1387
 
۱۳ آبان ۱۳۸۷ ۰۸:۳۸
تعداد بازدید : ۱,۱۲۴