اخبار

تلاش برای تخصیص تسهیلات بانکی به صنایع دریایی کشور

به دنبال تصمیم بانک مرکزی جمهوری اسلامی مبنی بر تخصیص 30 درصد از تسهیلات بانکی به بخش تولید و صنعت، دست اندرکاران صنایع دریایی در تلاش هستند تا بخش عمده ای از این تسهیلات را در صنایع دریایی جذب نمایند.
هندس عطاءا... صدر معاون فنی و مهندسی سازمان بنادر و دریانوردی در چهارمین نشست خبری دهمین همایش صنایع دریایی ضمن بیان این مطلب افزود : با توجه به رشد روزافزون حجم تجارت جهانی، توسعه و پیشرفت صنعت حمل و نقل به ویژه صنعت حمل و نقل دریایی و ظهور کشتیهای کانتینر بر جدید ضرورت توسعه صنایع دریایی کشور بیش از پیش محسوس است.
صدر خاطرنشان کردند : صنایع دریایی دارای شقوق مختلفی از جمله زیرساختها، ناوگان حمل و نقل، محوله های تجاری، مسیرهای حمل و نقل و مقررات و قوانین است که تمامی این بخشها باید بطور متوازن و همزمان توسعه یابند.
معاون فنی و مهندسی سازمان بنادر با اشاره به اینکه عمده موانع موجود بر سر راه توسعه صنایع دریایی مسأله نقدینگی است خاطرنشان کرد : عمده مشکل در این بخش عدم آشنایی بانکها با صنایع دریایی و شرایط حاکم بر این صنعت است و سیاستهای بانکی روشنی در زمینه اعطای تسهیلات به صنایع دریایی به خصوص کشتی سازیهای وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه در برنامه چهارم توسعه دو مصوبه ارزی یکی در بخص صنایع معادل200 میلیون دلار زیر نظر وزارت صنایع و دیگری معادل 200 میلیون دلار در بخش حمل و نقل و زیر نظر وزارت راه صورت گرفت گفت: مسیر اعطای تسهیلات بسیار پیچیده و طولانی بوده و نیازمند وثیقه و تضامین بانکی بسیار سنگینی بوده است و عملاً صنایع دریایی نتوانست آنطور که باید سهم خود را از این تسهیلات دریافت نماید.
صدر همچنین بر لزوم تأسیس بانک تخصصی صنایع برای اختصاص وام با بهره کم به صنایع دریایی تأکید نمود.
صدر در پایان خاطرنشان کرد برای توسعه صنایع دریایی نیازمند تلاش بیشتر دست اندرکاران صنایع دریایی هستیم که این امر در درجه اول مستلزم تعیین چشم انداز توسعه و آینده صنایع دریایی است که امیدواریم در دهمین همایش صنایع دریایی این مهم تحقق یابد.
۱۳ آبان ۱۳۸۷ ۰۸:۳۰
تعداد بازدید : ۱,۱۱۳